U takmičarskom delu programa učestvovalo je 13 pozorišta iz: Argentine, Turske, Poljske, Slovačke, Hrvatske, Nemačke, Bugarske, Slovenije, Bosne i Hercegovine Srbije i Republike Srpske. I u toj izuzetno jakoj konkurenciji koju je odlikovao vrhunski umetnički kvalitet, „Zlatokosa“ je jedna od sedam nagrađenih predstava.
Stručni žiri zasedao je u sastavu Biserka Kolevska, rediteljka iz Bugarske, prof. dr Dragana Bošković iz Beograda i prof. dr Ljubica Ostojić iz Sarajeva. Nagrade su dodeljene u pet kategorija:
1. Gran Pri – najbolja predstava u celini
2. Nagrada za najbolju režiju
3. Nagrada za najbolje lutke
4. Glumačke nagrade (pet ravnopravnih nagrada)
5. Specijalna nagrada
Nagrada za najbolju režiju i Gran Pri festivala pripali su predstavi „Don Kihot“ koju je izveo Tetar smeha iz Frankfurta na Odri (Nemačka).
U pratećem delu festivala predstavljena je odlična izložba i održana radionica drevnog turskog teatra senki „Karađoz“. I ovaj festival omogućio je uvid u stvaralaštvo drugih teatara, razmenu znanja, iskustava, ponovne susrete kolega ali i nova poznanstva, što je od neprocenjivog značaja za svakog učesnika.
Organizator festivala bilo je Dječije pozorište Republike Srpske,koje je je i ovog puta iskazalo visok profesionalizam i iskreno gostoprimstvo. Nakon dodele nagrada, domaćini su izveli i divnu, razigranu, raspevanu i maštovitu predstavu “Folklorna magija” i pružili publici još jedan izuzetan doživljaj.
Bilaje častnaći se među ovako velikim teatrima, u tako jakoj konkurencijii zadovoljstvo ponovo se pokloniti divnoj banjalučkoj publici.
O svojim strepnjama, odgovornosti i radosti, o svojim utiscima i samoj predstavi
Jelena Đorđević, rediteljka nagrađene predstave
Neiscrpna snaga Banja Luke
„Banja Luka uvek pleni nekom neopisivom snagom, kulturom i nenametljivom ljubaznošću. Međunarodni lutkarski festival koji se održava svake godine u ovom magičnom gradu je besprekorno organizovan, šarolik, dinamičan i iznenađujući.
Publika je uživala u lutkarskim predstavama za decu i odrasle. Raznolikost lutkarskih elemenata, maštovitost reditelja i scenografa, razigrane glumačke ekipe, učinile su pet dana ovog festivala inspirativnim.
Pozorište lutaka Niš se ove godine predstavilo banjalučkoj i festivalskoj publici predstavom “Zlatokosa”. Ovo je njeno prvo učešće na nekom festivalu. Ovo je i moje prvo učešće kao reditelja, tako da su se u meni smenjivale emocije, od neopisive sreće i zadovoljstva do straha i panike. Znala sam da je ekipa koju sam izabrala da radi na ovoj predstavi, prava, talentovana, maštovita, energična, vredna, ali i pored toga, osećaj odgovornosti nije me napuštao. A odgovornost reditelja je zaista ogromna: treba uliti poverenje i sigurnost glumcima, treba tačno i bez velike muke uputiti tehniku, treba zadovoljiti publiku i najviše od svega treba opravdati poverenje koje nam je domaćin festivala ukazao svojim pozivom. A opravdanje je stiglo sa nagradom koja nam je dodeljena, a imenom „SPECIJALNA NAGRADA ZA PROMOVISANJE UNIVERZALNE IDEJE O LJUDSKOJ SLOBODI“. Stručni žiri je prepoznao ideju naše predstave i tome odao priznanje, zbog čega mi je neopisivo drago. Jer naša predstava se bavim ljudskom slobodom… u ovom svetu u kome je sve prividno, čak je i ta sloboda prividna. Mislim da nikada više nismo bili „zarobljeni”, nego sada. Pravila, naredbe, uredbe, zabrane, ukazi… Sve to nas kreira i tera da ličimo jedni na druge, a u ljudskoj prirodi je da teži slobodi, ljubavi, osobenosti. I na kraju, drago mi je što je žiri prepoznao kvalitet u našoj predstavi i što su nam dali podstrek da radimo i maštamo i dalje.
Osim nagrade, koja je i podrška našem radu, meni je još draža podrška koju smo dobili od kolega iz Pozorišta lutaka Mostar, kao i od kolega iz Državnog lutkarskog pozorišta iz Varne i ovim putem bih želela da im se zahvalim na svim divnim rečima, kao i na nesebičnim, nepretencioznim i iskrenim čestitkama koje su nam uputili.
Da, Banja Luka… magična i oplemenjujuća.“